Travel AdvisorTravel Advisor

Запознајте го Дубаи навечер!

Има многу места во Дубаи, каде што можете да одите навечер и по полноќ. Ќе се изненадите кога ќе видите колку Дубаи навечер може да биде забавен. Дубаи е град кој никогаш не спие. Градот каде што зборот невозможно не постои. Во Дубаи сè е можно. Нетипичен, вештачки град, град на иднината. Тоа е град кој се менува преку ден.

Бурџ Калифа

Во Дубаи сè мора да биде најдобро, најлуксузно, односно сè да е нај, така што Бурџ Калифа е највисоката зграда во светот (829,84 м). Кога ќе дојдете во Дубаи, дефинитивно треба да се искачите на највисоката зграда во светот, или до “На врвот”. Најубаво е да се искачите вечерно време, бидејќи видливоста е многу подобра, а погледот кон осветлениот град е навистина импресивен.

Ресторан

Одењето во ресторан во Дубаи навечер е навистина посебно искуство. Рестораните тука се безбедни, храната е неверојатно вкусна, а изборот на пијалоци е доста широк. Но сепак можеби најубавото од рестораните е глетката. Уживајте во светлите облакодери, плажата и погледот кон морето. Исто така уживајте во арапската музика, танц и специјалитети понудени овде. Вечера во Дубаи е особено убаво и романтично искуство за парови.

Сафари и вечера во пустината

Кога ќе пристигнете во пустината, вечерта во автохтонен стил, може да започне. Традиционални јадења, абдоминални танци, возење на камили, цртање со кана … Сето ова е прекрасно искуство. Освен гламурот и луксузот, Дубаи нуди многу повеќе, а тоа можете да го научите тука. Зајдисонцето во пустината е како бајка и претставува прекрасно искуство, а вечерта под ѕвездите на пустинскиот песок, е момент на кој ќе се сеќавате секогаш.

Дубаи Марина

Делот од градот кој е прекрасен денско време, но уште поубав ноќта е марината на Дубаи. Овде можете да потрошите часови и часови шетајќи и восхитувајќи се на градските светла. Величествени облакодери, јахти, автомобили и голем број други нешта. Совршено место за излегување и уживање во вечерните часови.

Шопинг

Дубаи со своите блескави и луксузни трговски центри претставува една од најпопуларните дестинации за шопинг. Фактот дека во Дубаи многу места работат до доцна во ноќта, ги прави идеални за да се помине вечерта, или барем дел од вечерта таму. Уживајте во доцен шопинг или барем во разгледувањето на беспрекорните излози. Градскиот центар Деира, ноќниот пазар на плажата Џумеира, шопинг центарот Emirates Mall се само дел од центрите кои работат во текот на ноќта.

Лет со хеликоптер

Ноќен лет со хеликоптер со поглед на блескавиот град под, и ѕвезденото небо над вас, е едно од најубавите случувања во Дубаи навечер. Уживајте.

Вечерно пловење

Поминете прекрасна вечер и уживајте во храната додека пловите низ Дубајската Марина. Ќе се заљубите во градот на сосема нов начин, а погледот што ќе го имате не може да се опише со зборови.

Кампување во пустината

Ноќ под ѕвезденото небо е највозбудливиот начин да ја поминете ноќта во Дубаи. Можете да одите на кампување со група или со вашиот партнер. Ова сигурно ќе биде една од најубавите ноќи во вашиот живот.

Спа за двојки

Уште еден одличен начин да се помине романтична вечер во овој град е спа за двојки. Изборот е одличен, изберете третмани и место според вашиот вкус и уживајте.

Дубаи е безбеден град за туристите. Тој нуди нешто за сите возрасти и вкусови. Само треба да се опуштите и да уживате во Дубаи навечер.

Travel Advisor – Животен стил.

Посетете го нашиот YouTube канал.

Најубавите земји во светот

Пет најубави места за патување периодот

5 причини за да патувате почесто

Previous articleНајдобрите населби за престој во Рим
Next article7 места со најдобар поглед на поларната светлина