Travel AdvisorTravel Advisor

Запознајте го Санкт Петербург

 

Запознајте го Санкт Петербург

Санкт  Петербург или „Северна Венеција„ е центар на руската култура. Покрај местата кои не можете да ги пропуштите, Ермитаж, Петропавловската тврдина, Петерхоф, Пушкин, катедралата Св. Исак, градот нуди различни места за истражување на руската култура.

Запознајте го Св. Петербург

Хотелот Гутенберг се наоѓа во самиот центар на градот. Се наоѓа на 15 минути пешачење од музејот Ермитаж и катедралата Св.Исак . Собите се нови и модерно декорирани, со високи тавани и звучно изолирани (многу важно за зградите во центарот на градот).

Хотелот е дел од Центарот Бертолд, кој е ново “уметничко” место во град со мали барови, ресторани, продавници, книжарници и галерии. Како гостин на хотелот, добивате 10-20% попуст во баровите и рестораните во центарот Бертолд.

музеи

Руската академија на уметностите е една од најпознатите во светот, а многу од нејзините студенти се здобија со слава надвор од границите на Русија. Ако сакате да видите и да дознаете повеќе за делата на најважните руски сликари, посетете го Рускиот музеј. Таму ќе видите дел од сликарот: Василиј Кандински, Казимир Малевич, Павел Челишев, Борис Кустодиев, Леон Бакст, Карл Брјулов, Иван Шишкин, Иља Реџеин и многу други. Препорака: Пред или по посетата на музејот, прошетајте низ летната градина лоцирана на задниот дел на музејот. Цена: 500 рубли возрасни, 250 рубли студенти.

Музејот на современа уметност  Ерарта содржи околу три илјади  дела на руски уметници во различни техники: сликарство, скулптура и видео-уметност. Тоа е одлично место за сите заинтересирани да ја запознаат руската современа уметност. Препорака: аудио инсталација. Цена: 550 рубли

театри

Одење во театар е најдоброто искуство на руската култура што можете да ја доживеете со посета на Санкт Петерсбург. Затоа купете билети за театар веднаш откако ќе купите авионски билети и резервирајте сместување. Сите театри се импресивни од надвор заедно со нивниот луксузен ентериер.

Маријанскиот театар е најпознат театар во Св. Петербург и еден од најстарите во Русија. Можете да  гледате балет или опера во програмата. Имате можност за купување билети четири месеци однапред на нивната веб-страница. Препорака:Било која балетска представа.
Театарот Михајлов е најстариот  “дом” на балетот  и операта  во Русија. Можете да гледате класичен балет и опера од советската ера, како и бројни гостински остварувања. Билетите може да се купат до три месеци однапред на нивната веб-страница.

Александрискиот театар е едно од најголемите театри во Европа и се смета за најдобар драмски театар во Св. Петербург. Можете да гледате драма или класичен балет. Препорака:  Содржината на сите програми е детално опишана на веб-страницата на театарот.

Ботаничка градина

Запознајте го Св. Петербург

Изградена како градина на лековити билки од Петар Велики во 1714 година,денес ботаничката градина содржи 26 оранжерии на 22 хектари и е убаво место за прошетка и фасцинантно место за посета.  По прошетката посетете го Coffee 3 SPB, што е само 10 минути пешачење далеку и нуди добро кафе и вкусен ручек по пристапни цени.

Доколку сакате да ја посетите оваа дестинација т.а. Атлантис организира патувања.

Посетете го нашиот YouTube канал.

7 Европски градови за пролетен одмор

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

 Лето во зелената спа дестинација – ДАРУВАР

 

Previous articleКако да се стигне до Мачу Пикчу
Next articleМосква – град, метропола, историја, футуризам