Travel AdvisorTravel Advisor

Сингапур град од иднината посетете го во сегашноста

 

Ако се наоѓате на некој од јужно-азиските острови навистина нема да ви биде лесно да ѓи напуштите, но кога знаете дека ве чека Сингапур , разочаруванјето полека се претвара во радост. За неколку часа од песоците и убавите сеуште диви острови ќе одите директно во 25-тиот век. Аеродромот Чанги, кој се вели дека е еден од најубавите во светот, тоа и навистина е без многу претерување. Одлична модерна архитектура, исполнета со светлина и зеленило, така што со разгледувањето на градот можете да почнете веке од тука.

Полицајците на аеродромот некогаш не се баш добро расположени но верувајте со вашата насмевка и позитивна енергија и тие ја менуваат својата енергија кон позитивна,но секогаш ќе ве предупредат со една многу озбилната „шега„, “смртна казна за шверцери со дрога”. Има уште неколку озбилни „шеги„ на кој треба да винимавате на пример на некој специфични лекови , електронски цигари,гуми за жвакање и цигари кои не се од домашно производство.

Сите во Сингапур се многу  пријателски расположени и совршено зборуваат англиски.  Службеничката  на аеродромот веднаш ни помогна околу таксито до хотелот. Таксито ве повикува, плаќате на автомат и колата тука доаѓа релативно брзо , со еден збор одлична организација.

Се возиме низ градот  и разгледуваме, зеленило , зеленило ,зеленило. Климата очигледно повеќе им одговара на растенијата, па се е преполно со дрвјата, лилјани цвеќиња и многу познати и непознати крации од лепезата на флората. И, се разбира, идеално интегрирани во пребогатата вегетација се лоцирани на перфектни локации  постмодерните згради. Во хотелот, на терасата, топлината е толку висока што алиштата  се суви за миг. Но, оваа е многу чудна топлина, луѓето не се потат многу, така што многу лесно се справувате со неа. Кожата е толку многу влажна и  станува мека како свила. Нема потреба од крем или млеко за тело самиот воздух и извонредниот однос на влажност и температура ја хидрира перфекно.

Во Сингапур, запамнете го  „7 единаесет„ , продавница која се наога на секои 20 метри и каде што купувате сè од вода, храна, фластер, полнач за мобилен телефон и сè што ќе ви треба. Продавниците работат од 0 до 24, и има, меѓудругото, и микробранова печка, каде што можете да го подтоплите вашиот сендвич, супа или нешто друго топло што сакате да го приготвите  тој момент . Продавницата е многу евтина и најверојатно ќе ја користите повекепати дневно.

Сингапур инаку не е премногу скап. А пристоен хотел со соба во која има прозорец може да се најде за 30 евра по човек. Ресторанските цени се движат околу 15 до 20 евра во зависност од оброкот се разбира. Цените на пијалоците се различни зависи  каде се наоѓате, но не се премногу скапи и нема да банкротирате. Таксито е многу евтино, дури и ноќните возења се движат од 5 до 6 евра. Најевтино е метрото, околу 1 евро.

Сега, се разбира, најважно е да се одреди што сакаш да го посетиш, а исто така и во подземјето на градот. Таа вози некаде до 23, полноќ, па да земете такси за подоцна да се врати во вечерните часови. Бевме лоцирани во Bugis, централниот дел на градот, и во близина на подземната станица Bugis Junction, а исто така и трговски центар каде што има одлична продавница за електроника, но цените ни се помали од нас, па не морате да губите време. Има, сепак, некои други центри каде што можете да си ги дозволите, но јас не добив многу доверба.

Најважно е да се одреди што сакате да посетите. Во ноќните часови може да го користите метрото кое работи да 23ч а потоа каде и да сте да планирате да се вратете до својот хотел со такси. Има многу трговски центри каде што има одлични продавници, барови , ресторани и друг вид забава цените и таму се просечни како и во цел Сингапур.

Неизбежна  дестинација е препорачливо да биде, на заливот Марина, надреалистичкиот хотел  Marina Bay Sands, архитектонското чудо што ќе ве остави без зборови. На врвот е Бар Ce la vie, се плаќа билет, но за оваа цена имате и пијалок.

Двапати секоја вечер во Марина Беј и градината покрај заливот има музичко и светлосно шоу кое ќе ве остави без  текст.Чуството е  како да сте киднапирани од вонземјани и вие сте на некоја нивната локална прослава.

Сингапур е инаку беспрекорно чист град. Казната за фрлање ѓубре по улицата е 1000 долари, а за плукање 5000 долари. Ако фрлете гума за џвакање на тротоарот простете се од 1000 долари. За Сингапур велат дека е град на  забрана за сè и сешто, но резултатот е град што сјае.

Марина Беј е, секако, најатрактивниот дел од градот. Споменикот на Мерлион со рибиното тело и глава на лав е симбол на градот, многу симпатичен. Singa инаку доаѓа од санскритскиот збор simha што значи лав и пура што значи град.

Во средината на футуристичкиот град има и „Мала Индија„, која е навистина мала, но вреди да се види и да се купат индиски зачини , се разбира, да се јаде индиска храна. Во вечерните часови  „мора„ да одите во Clarke Quay, дел од градот за забава, преполн ресторани, барови и клубови. Метрото вода право таму, и за враќање со такси, ако останете до доцна во ноќта.

Кога си во Сингапур, а си зависник од адреналин, препорачливо е да отидеш на островот Сантос, кој е поврзан со мост  и одите таму со воз. Овде има Универзално студио, тематски парк каде што можете да уживате во возењето на тобоган  цел ден. Се чека  долго време, скоро еден час за оние најпривлечни возење, но вреди да се чека ако си љубител на тобогани.Ако не сте љубител на возење со брзини  од 90км/ч ,  има и некои други варијанти на забава, како на пример паркот Јурасик и така натаму.

Travel Advisor – патувања

Посетете го YouTube kanal.

За комплет аранжмани и организација на патување во Сингапур разгледајте ги детално понудите на Т.А. Атлантис 

Мирисот на Санторини

Најдобрите населби за престој во Рим

Индија – 10 совети за патување.

Previous articleМирисот на Санторини
Next articleCity Break ,City Break ,City Break …