И децата сакат да патуват

Зошто сакаме да патуваме? Не постои едноставен одговор на тоа прашање. Сликите од патувањата сочинуваат еден вид богатство кое не може да се  споредува со кое било друго богатство. Многумина ќе речат дека парите истрошени...
Летна симбиоза , книга и плажа !!!

Летна симбиоза , книга и плажа !!!

Има илјадници книги за морињата и океаните, но ние одбравме неколку наслови за да ве потсетиме ако сте во дилема околу книгите за на плажа . Овие книги по жанр се мешавина на фикција,...
Најдобрите „спа“ во светот - No.1. Mauritius

Најдобрите „спа“ во светот – No.1. Mauritius

  Спа и велнес туризамот го става вашето здравје и благосостојба во центарот на вашето патување. Здравствениот туризам треба да вклучува здрава храна, вежбање, спа третмани и можности да ја доживеете или проширите вашата духовност...
Пет совети , како до „last minute„

Пет совети , како до „last minute„

  Како да пронајдете одлични патни аранжмани во последен момент- last minute. Со оваа истражување ќе им докажеме на нашите корисници дека тие аранжмани можат да се најдат. Со овие 5 совети за да најдете...
Виена 2019 уметност на убавината

Виена 2019 уметност на убавината

  Уметноста и културата во Виена отсекогаш билe привлечни за сите нејзини гости. Новите музејски поставки и изложби, концерти, театарски претстави, мјузикли и пловењето до Братислава се само дел од богата понуда што ги очекуваат...
Венецијанскиот карневал-убавината со маска

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот...

10 Совети за патување што треба да ги знаете

  Кој не сака да знае некои совети и трикови за патување? Ова е листа на врвни туристички трикови и совети за да си го олесните следното патување.Совети за патување кои треба да ги знаете: 1....
Чилито херој на глобализацијата

Чилито херој на глобализацијата

    Кристофер Колумбо ја напуштил Шпанија во 1492 година во потрага по нов свет. Тогаш, во Европа, црниот пипер беше користен како еден од најраспространетите зачини. Се користи и во медицината и како зачини уште...
патувате почесто

5 причини за да патувате почесто

Патувањето е многу полесно отколку што изгледа за оние кои не патуваат често. Патувањето нè учи нови работи, нè менува и нè прави подобра личност со поширок поглед на светот. Овде издвојуваме 5 причини...
поевтино патување

10 совети за поевтино патување

Започнете со штедење на време Почнете на време да одвојувате пари за вашето следно поевтино патување. Определете ја целта, износот што ви треба и размислете однапред. Дозволете вашата мотивација да биде авантура што ја...