Неколку убави земји во светот дел 1.

Неколку убави земји во светот дел 1.

  Кога станува збор за нечепнатите природни убавини, ниедна друга дестинација не може да ги замени огромните отворени простори и бескрајните крајбрежја на Австралија. Менувањето на чуварот на Белата куќа ве восхитува во САД,исто и...
Од Куско до Мачу Пикчу и патеката на Инките

Од Куско до Мачу Пикчу и патеката на Инките

До сега беше малку проблематично кога патувате во Мачу Пикчу. На многуте маршрути на турнеите низ Перу, многу долгите патувања се неизбежни. Има многу автобуски линии кои започнуваат во Лима, Арекија и Пуно. Сепак Inca...

„ Côte d’Azur“- Францускиот дел од убавината

Француската ривиера (позната на француски како Азурниот брег ( Còsta d'Azur ) е медитеранското крајбрежје на југоисточниот агол на Франција. Не постои официјална граница, но обично се смета дека се протега од Касис или Тулон...
“Москва-Токио без летање“ , транс-сибирска железница

Од Москва па скоро до Токио

Наместо увод да ве информираме дека најдолгата железничка рута на светот е за луѓе кои се сепак наклонети кон авантуристичкиот туризам бидејки патувањето со воз од Москва па скоро до Токио е за туристи...
Халкидики , убавина во близина

Халкидики , убавина во близина

  Халкидики, е полуостров и регионална единица на Грција, дел од Регионот Централна Македонија во северна Грција. Автономниот полуостров Света Гора го претставува најисточниот дел на полуостровот. Главниот град на Халкидики градот Полигирос, кој се наоѓа...
Мадеира-рајскиот остров

Мадеира-рајскиот остров

Мадеира (португалски: Madeira) или официјално Автономен Регион Мадеира (Região Autónoma da Madeira) е португалски архипелаг во Атлантскиот Океан, кој се наоѓа на помалку од 400 километри северно од Тенерифе, Канарски Острови. Мадеира воедно е назначен како најоддалечениот регион на Европската Унија. Мадеира е една...
За чудо ,Виена не е само уметност и историја

За чудо ,Виена не е само уметност и историја

Прошетката низ најголемиот град во Австрија, Виена, наречен Град на музиката, е како истовремено да се вратите чекор назад во времето и да скокнете чекор напред во фантазијата. Овде реално можете да одете по...
Грција нашата убава сосетка

Грција нашата убава сосетка

Грција нашата јужна соседна земја е една од балканските земји кои имаат најмногу природни убавини земајќи ја во обзир нејзината територија која се простира на нај јужниот дел од балканот со прекрасни мориња и...
Турција ,никогаш поевтина, секогаш убава

Турција ,никогаш поевтина , секогаш убава

  Покрај туристичките атракции ,природните убавини ,светски познатите локации и уште многу , многу убавини со кој располага Турција сега можеме да додадеме и уште една можеби баналност но некогаш многу битна, „никогаш не било...
Сејшели , острови на „вечното сонце“

Сејшели , острови на „вечното сонце“

Сејшелски Острови е островска држава во Индискиот Океан. Државата е всушност архипелаг од 115 острови кои се наоѓаат на 1500 километри оддалеченост од копното на Африка, или поточно североисточно од Мадагаскар. Во близина на Сејшелите се наоѓаат и останати...

Recent posts

Random article