Каде да патувате во 2019 година?

Каде да патувате во 2019 година?

Куба Полека од 2016 година, американските туристи почнаа да одат во Куба повторно, по половина век на лоши односи помеѓу САД и Куба. Но, како што се повеќе и повеќетуристи го посетуваат островот, новата граница...

„mystique“, Корзика

Корзика - родното место на Наполеон Бонапарта ( а се верува дека и Кристофер Колумбо е роден во Калви), четвртиот најголем остров на Средоземното море со повеќе од 200 рајски плажи и една од...

Убавините на Јонското море

Јонското Море е поврзаno со Јадранското Море на север и се граничи со Јужна Италија, вклучувајќи ги Калабрија, Сицилија и полуостровот Саленто на запад, јужна Албанија на север и западниот брег на Грција, вклучувајќи...

„Copacabana“ и …

Плажата Копакабана, која се наоѓа на брегот на Атлантскиот брег, се протега од Посто Доис  до Посто Сеис . Постојат историски тврдини на двата краја на плажа Копакабана; Форт Копакабана, изградена во 1914 година,...

„Wellness & Luxury Spa“ Тајланд 2019

  Атракции во Тајланд има многу : нуркање, песочни плажи, стотици тропски острови, ноќен живот, археолошки локалитети, музеи,  палати, будистички храмови и неколку локации на светско наследство. Многу туристи  следат курсеви за време на нивниот...
Изненадување и за вкусот , кујната на Занзибар

Изненадување и за вкусот , кујната на Занзибар

Храната во Занзибар одразува неколку хетерогени влијанија, како последица на мултикултурната и мултиетничка природа на населението во Занзибар. Тоа е мешавина од разни кулинарски традиции, вклучувајќи ги и банту, арапски, португалски, индиски, британски, па...
Сите „Costa del“ на Шпанија

Сите „Costa del“ на Шпанија

Најпопуларниот брег за туризам во Шпанија  се наоѓа на нејзината медитеранска страна и вклучуваат, од север кон југ : Коста Брава, Коста Дорада и Коста дел Мареме, во Автономната заедница на Каталонија, многу популарни кај...
Пиериа , Катерини и Олимп и море

Пиериа , Катерини и Олимп и море

Пиерија (Πιερία) е една од регионалните единици на Грција лоцирана во јужниот дел на Регионот Централна Македонија, во рамките на историската провинција Македонија. Нејзиниот главен град е градот Катерини. Пиерија е најмалата регионална единица во...
Занзибар затоа што едноставно ви треба одмор ...

Занзибар затоа што едноставно ви треба одмор …

  Занзибар или „Земја на црнците“(како се преведува) е корален остров во Индискиот Океан и дел од источно-африканската земја Танзанија. Во последниве години тиркизниот Занзибар е  туристичка дестинација која мора да се види. За тоа...

Плажата Кута место од вашите фантазии

За Кута која важи за едно од најпосетуваните места на Бали, се слушнале сите. Кута е живо место кое постојано се развива и секогаш има да понуди нешто ново, интересно и егзотично. https://youtu.be/5EhVm1sW-uw Dream Museum Zone...

Recent posts

Random article