Места во светот кои ве повикуваат да ги фотографирате

Места во светот кои ве повикуваат да ги фотографирате

  Секој кој се занимава со фотографија  професионално или од хоби, има листа на најубави места во светот што некогаш би сакал да ги фотографира. На листите се туристички дестинации, но исто така и тешко...
Како да се стигне до Мачу Пикчу

Како да се стигне до Мачу Пикчу

Како да се стигне до Мачу Пикчу (Монтана -  доаѓа од шпанскиот збор "планина" или во поширока смисла "планинска земја".) Околу 12 часа трае летот од Европа до Лима, и тоа од Париз, Мадрид, Барселона или...
Индија - 10 совети за патување.

Индија – 10 совети за патување.

  Индија - 10 совети за патување. Експлозија на различни обичаи, прекрасна традиција, непрегледни  просторноства различни на  секој километар. Земја каде што ќе искусите духовна рамнотежа преку безброј искуства и активности. 1. Користете локален превоз при првиот...
Венецијанскиот карневал-убавината со маска

Венецијанскиот карневал-убавината со маска

  Историјата на карневалот во Венеција Во карневалските денови, благородниците можеа да се облечат како слуги, а слугите  како благородници. Жените и мажите можеа да ја заменат својата облека и да ги дознаат тајните на спротивниот...
Египет - Хургада топ дестинација

Египет – Хургада топ дестинација

  Египет се однесува како успиен туристички див , богат со незагадени природни пејзажи, уникатни искуства и исконска историја и култура. Туристите неодамна почнаа поново да го констатират тој факт. Kако целата земја  станува релативно...
Велигден на Пирин-Банско

Велигден на Пирин-Банско

Банско Пиринскиот бисер е фасцинантна симбиоза на историјата, традицијата  и културата.   Со сето она што посетителите можат да го најдат тука - стара архитектура, фолклор, древна култура, сочувана традиција и обичаи, уникатна кујна, неверојатен локален...

Зошто ја сакаме Ибица

  Зошто ја сакаме Ибица : Ибица, Шпанија Околу 160km  оддалечена од Валенсија, местото со најдобриот ноќен живот има уште многу што да понуди. Прекрасни плажи, знаменитости кои се под заштита на УНЕСКО, голем број продавници и...

10 Совети за патување што треба да ги знаете

  Кој не сака да знае некои совети и трикови за патување? Ова е листа на врвни туристички трикови и совети за да си го олесните следното патување.Совети за патување кои треба да ги знаете: 1....

Што да се види во Мадрид?

  Koга ќе се спомне  Шпанија, најчесто се помислува на Барселона и Андалузија. Мадрид е град полн со изненадувања, улици и места за истражување. Затоа, главниот град е изненадување за многумина. Што да се види...
Венеција наскоро со влезници

Венеција наскоро со влезници

  Градот  Венеција зафаќа површина од 414 квадратни километри со густина на население од  околу 630 жители по к.к. По големина е 11-ти по ред град  во Италија. Во градот  живее 271.000 локално население. Туризмот е...

Recent posts

Random article