Црна гора , уште еден јадрански бисер

Црна гора , уште еден јадрански бисер

Елегантни  хотели  и одморалишта со извонредни локации на брегот на заливот Бока  во Црна Гора. Имат прекрасен поглед на Которскиот залив, убаво сместување и услуга. Романтичниот амбиент ја прави омилена дестинација за парови, но многу...
На сите убавини плус уште една - Коста дел Сол

На сите убавини плус уште една – Коста дел Сол

Првиот шпански падобрански симулатор се отвара во Малага. Возбудата и адреналинот на падобранството сега може да се најдат во близина на Коста дел Сол и не треба да скокате од авион за да го доживеете...
Корзика , сите уметности на еден остров

Корзика , сите уметности на еден остров

Корзика - родното место на Наполеон Бонапарта ( а се верува дека и Кристофер Колумбо е роден во Калви), четвртиот најголем остров на Средоземното море со повеќе од 200 рајски плажи и една од...
Неколку убави земји во светот дел 1.

Неколку убави земји во светот дел 1.

  Кога станува збор за нечепнатите природни убавини, ниедна друга дестинација не може да ги замени огромните отворени простори и бескрајните крајбрежја на Австралија. Менувањето на чуварот на Белата куќа ве восхитува во САД,исто и...
21-ви Светски игри на планински велосипедизам „Saalbach Hinterglemm“.

21-ви Светски игри на планински велосипедизам „Saalbach Hinterglemm“.

Повеќе од 1.000 спортисти од повеќе од 20 земји се борат за титулата на шампионатот на Светските игри меѓу 05 и 08 септември. Пет маратонски растојанија помеѓу 21 км и 80 км ги бараат...
Перт - Лондон, без слетување !!!

Перт – Лондон, без слетување !!!

Qantas го додаде на својата листа, нон-стоп летови и летот  Перт-Лондон од 14.498 километри , тој лет ќе биде првата редовна патничка линија која директно ќе ја поврзува Австралија со Европа. Првиот нон-стоп комерцијален...
“Москва-Токио без летање“ , транс-сибирска железница

Од Москва па скоро до Токио

Наместо увод да ве информираме дека најдолгата железничка рута на светот е за луѓе кои се сепак наклонети кон авантуристичкиот туризам бидејки патувањето со воз од Москва па скоро до Токио е за туристи...

Наскоро руски вселенски хотел *****

Вселенскиот туризам станува реалност! Побарувачката за посета на нови места се зголеми толку и до толку далечни граници, што туристичката индустрија наскоро сака да се прошири на досга неискористените простори од таа област во...

МЕКСИКО, местото каде Боговите го создале универзумот !!!

МЕКСИКО, местото каде Боговите го создале универзумот!!! Мексико Мексико е земја во Северна Америка и најпопуларното туристичко место во светот. Мексико долго време беше најомилена туристичка дестинација за туристите од Канада и САД, но станува сè...
За чудо ,Виена не е само уметност и историја

За чудо ,Виена не е само уметност и историја

Прошетката низ најголемиот град во Австрија, Виена, наречен Град на музиката, е како истовремено да се вратите чекор назад во времето и да скокнете чекор напред во фантазијата. Овде реално можете да одете по...

Recent posts

Random article