Тестиран е најдолгиот непрекинат лет во светот од Њујорк до Сиднеј

Австралиската авиокомпанија Квантас тестираше долг 19-часовен  лет без прекин од Њујорк до Сиднеј. Полета во петокот на 18-ти октомври и слета во 8 часот во неделата, на 20-ти октомври, завршувајќи ја рутата што ниту...
"Huangshan" - Прошетка низ мостот на бесмртните?

“Huangshan” – Прошетка низ мостот на бесмртните?

Хуангшан или Жолтата планина е планински венец во источна Кина и добро познато  место во тој регион. Целиот опсег се состои од гранитни врвови, неверојатни пејзажи, височини и прекрасно зајдисонце.Планините Хуангшан во источна Кина,...

Божиќен базар во ВИЕНА 2019

Од средината на ноември до Божиќ, најубавите градски плоштади во Виена се претвораат во волшебни Божиќни пазари. Аромата на Божиќните пекарски производи и ароматичните топли напитоци, создаваат неповторлива предновогодишна атмосфера. Еден од најпознатите Божиќни пазари и...

Дубаи … „Dubai Miracle Garden„

Имате план да го посетите Дубаи и сакате да испланирате што да видите и што да направите. Но, дали знаете кога е најдобрата сезона да го посетите Дубаи за навистина да уживате во вашето...
Израел , земја на верите

Израел , земја на верите

Израел  — независна држава во Западна Азија, поточно на Блискиот Исток . Од некои историско-културни причини се смета за дел и од Европа. Се граничи со Либан и Сирија на север, Јордан на исток и Египет на југ. Излегува на Средоземно, Црвено и Мртво море. Главен град е Ерусалим. Други градови: Тел...
„Val d’Isere„ - најдобриот ски-центар атрактивен цела година

„Val d’Isere„ – најдобриот ски-центар атрактивен цела година

Многу од ски-центрите спротивно на убедуванјето не се затварат кога нема снег. Многумина се прилагодуваат на годишните времиња и организираат разни активности, гастрономија , екскурзии , планински туризам за да се привлечат повеќе посетители. Сите...

Амстердам волшебен и во есен

Амстердам е град полн со прекрасни кафулиња, продавници, цвеќарници и ВЕЛОСИПЕДИ. Градот на лалињата и каналите. Места кои дефинитивно се дел од занимливиот Амстрдам : 1.Roest Урбана оаза создадена од трансформацијата на една стара историска зграда...
Амстердам не е само - марихуана, секс и забави

Амстердам не е само – марихуана, секс и забави

Во Амстердам никогаш не недостасуват атракции или работи што треба да се прават а не само неговите познати атракции ,марихуана ,црвените фенери ина далеку познатите забави. Со своите прекрасни канали, богато архитектонско наследство, интензивните...

Азија во есен…

И покрај есенските температури, има многу места за уживање во Азија во есен.Патувањето во Азија во октомври ,ноември и декември е многу пријатно, ако евентуално сакате да најдете добра дестинација во декември особено за...

Посетете ги старите визби, вкусете вино и откријте нешто ново

Посетете ги старите визби, вкусете вино и откријте неверојатни својства ... духот на бургундското вино! Во семејните имоти на Беун и селата на падините околу, сопственикот е тој што ве пречекува. Винарџијата ја објаснува својата...