“Koh Kood” – Тајланд каков што некогаш бил

Тајланд како што бил порано
– KOH KOOD-

Ако имате слободен и авантуристички дух  жеден за нови возбуди, Тајланд е единствен и убав за исполнување на вашите мечти. Добри луѓе, позитивна енергија и слобода – тоа секогаш ќе ве пречека во земјата на 1000 насмевки.

"Koh Kood" - Тајланд каков што некогаш бил

Источен Тајланд
Посетете го источниот дел на Тајланд, дел кој  за среќа, сеуште не е паднат под влијание на масовниот туризам. Од четирите острови што вреди да ги посетете на ова патување, како шлаг на крајот, одете на незаборавниот Кох Куд (Ko Kut).

"Koh Kood" - Тајланд каков што некогаш бил

Лоциран на југ од попознатите острови Чанг и Маак, по должината на границата со Камбоџа, Кох Куд е планински остров, покриен со фасцинантна џунгла. Неговите западни и јужни страни кријат едени од најубавите песочни плажи на овој дел. Затоа Кох Кудт е горд и заслужен што го носи името “Малдиви на Тајланд”.

"Koh Kood" - Тајланд каков што некогаш бил

Животот на островот
Само oколу илјада жители живеат на островот, што го прави само сезонска дестинација. Островот е поврзан со пат, изграден пред неколку години , па затоа е квалитетен и безбеден за возење. Од главниот пат,  земјени патчиња ќе ве доведат до прекрасни заливи, кои се протегаат до долги рајски плажи, полни со вегетација, бел песок и кристално чисти води.

"Koh Kood" - Тајланд каков што некогаш бил

Плажите не се пренатрупани, па можете да  имате среќата  да бидете сосема сами и да пливате голи.
Бидејќи на островот нема јавен превоз, најдобриот начин да се истражи и открие сета  убавина е изнајмување на скутер кој ќе ве чини 250 бахти  дневно.

"Koh Kood" - Тајланд каков што некогаш бил

Седумте водопади
Островот покрај плажи има и водопади, вкупно седум. Најпознат е  Klong (slap) Chao , кој се наоѓа во централниот дел на островот. Ако сте авантуристички расположени, можете да пешачете низ џунглата покрај петстотини години старите дрвја.

"Koh Kood" - Тајланд каков што некогаш билРибарските села Ао Јаи и Ао се посебна атракција на Кох Куд. Изградени на вода, овие села се вистинско животно искуство штоможете да го поминете со семејствата на рибарите.

"Koh Kood" - Тајланд каков што некогаш бил

Пријатен престој во еден од многуте ресторани и уживајте во деликатеси направени од свежо фатена риба и морски плодови по одлични цени.
Ако  сакате мир и недопрена природа, ова е место за вас.

Кох Куд е Тајланд како што некогаш бил.

Подетални информации за патување во далечните азијски земји информирајте се овде.

Travel Advisor – YouTube

Островот Бали – што да се посети?

Острови во Тајланд за кои сонувате!

Пекинг…не треба ништо повеќе да се рече

 

 

.